Diyetisyenler

Doymam Lazım

1 kilo pamuk mu ağırdır bir kilo demir mi? Şöyle bir düşünürüz bu soruyu duyunca. İkisi de aynı kiloda olmasına rağmen, kapladıkları hacim farklı olduğu için algı yanılması yaşarız. Aynı durumu çoğu zaman beslenmede de yaşıyoruz. Genelde şu cümleler çıkıyor ağızdan; “Ama sadece küçük bir parça, aslında çok az yedim, diğeri daha azdı o yüzden onu tercih ettim.”

Birçok insan sırf daha az göründüğü için bazı besinleri tercih ediyor ve bu şekilde kilo vermeye çalışıyor. Bu da aç kaldığınız, çok az yediğiniz sıkıcı bir diyet anlamına geliyor. Tam da beni anlattınız, aç hissettiğim için diyet yapamıyorum diyorsan okumaya devam et.

Özelikle diyet döneminde tercih yaparken alternatifleri bu yönüyle değerlendir.  Mesela ara öğün yapacağız. İki alternatifimiz olsun. Birinci alternatifimiz  15  adet badem ve 1 kuru incir, ikinci alternafimiz ise 1 bardak süt ve 1 küçük boy yerli muz olsun. Bu iki alternatif de oldukça sağlıklı ve diyete uygun alternatifler. Ortalama kalori değerleri aynı  fakat süt ve muz olan alternatif midenizde daha fazla yer kaplayacağı ve daha uzun sürede sindirileceği için , daha tok hissetmenizi sağlayacaktır.  

Yani besinlerin midemizde kapladığı hacim bizim için avantaj olabilir. Bunu son zamanlarda volümetrik beslenme olarak da duyabilirsin. Bu örnek gibi birçok alternatifi değerlendirerek aç kalmadan kilo vermek mümkün. İşte kendisi büyük kalorisi küçük besinlerle ilgili birkaç ipucu daha;

  • Ana öğünlere yeşil salata veya haşlanmış sebze ve yağsız yoğurt
  • Yemeğe kremasız hafif bir çorba ile başlayın.
  • Yoğurt yerine ayran veya cacık tercih edin.
  • Kuru meyveler yerine, taze meyveleri seçin.
  • Salatalık, domates gibi kalorisi yok denecek kadar az, ancak tokluk sağlayacak sebzeleri ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Şimdi bahaneleri bırakıp konuyu bir daha düşünün derim.

.

HAKKIMIZDA

Fit Days Türkiye, akıllara takılan tüm sorulara yanıt bulmak için yayın hayatına merhaba dedi. Hayatımızın her anında zinde ve formda kalabilmek, doğru egzersizler yapabilmek, sağlıklı beslenme mutfağında oluşturulan tarifler ile farklı lezzetleri deneyimlemeniz için eğlenceli, bilgi dolu, keyifli ve dinamik içeriği ile artık sizlerle.

© Copyright 2017 - ALYA DANIŞMANLIK

Yukarı