Diyetisyenler

Fit Kalmak İçin 8 Öneri

Fazla kilolarından sıkılanlar için sizlere harika bir yazı hazırladım. Bu önerileri hayatınıza gerçekten uyguladığınızda yazı daha fit geçireceğinizi göreceksiniz. Haydi başlayalım…

 Yeterli Su Tüketin.

Tüm uzmanlar su tüketimi üzerinde ısrarla dursa da bir çoğumuz hala su tüketmekte zorlanıyoruz. Ancak yeterli su tüketmek hem ödem atmanıza  hem toksinlerden arınmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca yağ yakımını destekliyor ve iştah kontrolünü kolaylaştırıyor. Sizler için küçük bir ipucu daha , 1 litrelik su şişenize 1 tutam kiraz sapı veya 1 dal taze biberiye ve limon dilimleri ekleyin. Ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

 

Faza Değil, Yeterli Protein Tüketin.

İhtiyacınız kadar protein tüketmek hem sağlık hem de kilo verme süreci için önemlidir. Proteinler uzun süre tokluk hissi verirler, bu nedenle diyette yeterli tüketimi önemlidir. Ayrıca kas kütlesinin korunmasını sağlarlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta protein kaynaklarının aşırı tüketiminden kaçınmak. Unutmayalım ki kaliteli protein kaynakları hayvansal gıdalardır. Protein tüketimi arttığında, doymuş yağ alımı da doğal olarak artar ve proteinin fazlası vücutta yağa dönüştürülerek depolanır. Benim önerim haftada 1 kere kırmızı et, 2-3 kere de beyaz et tüketmeniz. Süt, yoğurt, peynir ve yumurtayı ise her gün dengeli olarak öğünlere dağıtmanız olacaktır.

Kuru Baklagillere Yer Açın.

Kuru baklagiller kaliteli bitkisel protein, kompleks karbonhidrat ve yüksek lif içerirler. Ben onlara kısaca tek kişilik dev kadro diyorum. Zayıflama diyetlerinin ve sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı. Haftada 2 ya da 3 gün haşlanmış kuru baklagiler ile yapacağınız bir salatayı tüketin. Ne kadar tok kaldığınızı, hafif hissettiğinizi ve inceldiğinizi göreceksiniz.

Yağ Yakmak İçin İyi Yağlar Tüketin.

Yağsız beslenmek, sanılanın aksine, kilo vermenizi sağlamaz. Aksine emilim sorunlarına, vitamin eksikliklerine ve kabızlığa yol açar. Önemli olan porsiyon kontrollü tüketim ve doğru besin tercihi. Bitkisel kaynaklı yağlar sağlığımız için iyileştirici güce sahip.

Ceviz, badem, fındık, keten tohumu, zeytin, chia, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar, zeytin yağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar ve balıktan gelen omega 3 beslenmenizden eksik etmemeniz gereken yağların başında geliyor. İyi yağları tüketin derken, elbette koskocaman bir kase çerezi tek seferde oturup yemekten bahsetmiyorum 🙂 Ara öğünlerde meyvenizin yanına 10-15 adet çiğ kuruyemiş, yemeklerinize veya salatalara kişi başı 1-2 tk yağ ekleyebilirsiniz.

Kontrollü Meyve Tüketin.

Meyveler, şeker ihtiyacımızı doğal olarak karşılayabileceğimiz en güzel kaynak. Yaz aylarında bolca tüketilen meyve suları, meyveli içecekler yerine meyvenin kendisini tüketin. Bir bardak meyve suyu ortalama 5-6 adet meyvenin şekerini içerir. Meyvenin kendisini tercih ettiğinizde lif, vitaminler açısından daha besleyici olacak ve porsiyon kontrolü sağlamış olacaksınız.

Sağlıklı Tatlılara Dikkat

Artık cafelerde restoranlarda sıkça sağlıklı seçenekler görüyoruz. Şeker eklemesiz tatlılar da bu seçeneklerin başında geliyor. Sağlıklı tatlılar lif içeriği ve besin değeri açısından çok daha avantajlı ama unutmamalıyız ki tatlı tatlıdır ve sağlıklı malzemelerden yapılmış da olsa mutlaka kontrollü tüketilmelidir.

Sebzelerden Vazgeçmeyin.

Fit ve sağlıklı bir vücuda giden yolda işin yarısını sebzeler üstleniyor diyebiliriz. Sebzeler yüksek su ve lif içeri ve düşük kalorileri sayesinde tokluk sağlıyor ve fazla enerji alımını engelliyor. İştah kontrolü sağlıyor ve zayıflama sürecini destekliyor. Barsak floramızdaki iyi bakterileri besliyor. Antioksidan ve vitamin alımının büyük çoğunluğunu d ayine sebzeler sağlıyor. Yani günde 2 porsiyon sebze diyetinizin vazgeçilmezi olmalı. Benim önerim 1 porsiyon pişmiş, 1 porsiyon çiğ sebze tüketmeniz. Özellikle et yemeklerinin yanında kesinlikle sebze tüketmeyi unutmayın.

Bu besinlerden uzak durun.

Rafine şeker ve alkol yağ yakımın önünde duran iki besin diyebiliriz. Cheesecake, pasta, kurabiye v.b. şeker yükü fazla olan tatlılar kan şekeri dengesini bozar, aşırı enerji alımına neden olur ve canınızın sürekli tatlı istemesine neden olur. Kısacası şeker bağımlılık yapar diyebiliriz. Alkol tüketimi ise yağ yakımı baskılar özellikle göbek bölgesinden yağlanmaya neden olur.

Zayıflama Çaylarına, Ödem Attırıcı Çaylara Dikkat.

Zayıflama vaat eden bitki karışımlarından oluşan çaylar ilk etapta ödem atmanızı sağlayabilir ancak bu etki geçicidir. Zayıflama çayları bağırsaklardaki emilimi baskılar ve vitamin ve mineral eksikliği oluşmasına neden olabilir. Barsak florasına, yani bağırsakta yaşayan bakterilere zarar verir.

Vaat edilenin aksine bu durum sağlıklı kilo kaybının ve yağ yakımının önüne geçer. Unutmayın bağırsağımızdaki dost bakteriler ne kadar mutlu ise biz de o kadar sağlıklı oluruz.

 

Diyetisyen Gizem Kara

 

.

HAKKIMIZDA

Fit Days Türkiye, akıllara takılan tüm sorulara yanıt bulmak için yayın hayatına merhaba dedi. Hayatımızın her anında zinde ve formda kalabilmek, doğru egzersizler yapabilmek, sağlıklı beslenme mutfağında oluşturulan tarifler ile farklı lezzetleri deneyimlemeniz için eğlenceli, bilgi dolu, keyifli ve dinamik içeriği ile artık sizlerle.

© Copyright 2017 - ALYA DANIŞMANLIK

Yukarı