Diyetisyenler

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer

D vitamini kemik sağlığından ruh sağlığına kadar birçok durumu dengede tutan, oldukça önemli bir vitamindir. Normal koşullar altında insan vücudunda bulunan D vitaminin %90’ı güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir. Cilt, güneş ışınlarını sentezleyerek D vitaminine dönüştürür.

Türkiye’de maalesef 3 yetişkin kişiden 2 si D vitamini eksikliği yaşıyor. Yeterli güneş göremeyen herkesin takviye alması önem taşıyor. Dolayısıyla güneş girmeyen eve doktor giriyor.

D Vitamini Kaynakları

D vitamini, en iyi kaynağı güneş dışında az sayıda gıdada ve az miktarda var. Temel D vitamini kaynağı, cildin güneş ışığına maruz kalmasıdır; ellerin, kolların ve yüzün 10-15 dakika güneşte kalması yeterli olur. Ancak ciltteki D vitamini üretimi yetersizse, beslenme kaynaklarına güvenmek gerekir.  Bu alanda yapılan araştırmalar ortalama bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece %10’unun besinler aracılığıyla aldığını göstermektedir. Yağda çözülen D vitamini için en iyi gıdalar balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantarlardır.

D Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı

D vitamini yetersizliği hastalıklara yatkın zayıf bir bağışıklık sistemi, artan kanser riski, saçların sağlıksız olması ve daha geç uzaması, kas ve kemik zayıflaması gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kilo almayı kolaylaştırırken, kilo vermeyi güçleştiriyor.

Kalsiyum emilimi ve kemik oluşumu için gerekli D vitamini de kemik gelişimi ve sağlığı için kritik önem taşır. D vitamini eksikliği, erken yaşlarda raşitizme ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kemik yumuşamasına (osteomalazi) neden olabilir.

Düşük D vitamini, osteoporozun oluşması ve yaşlılarda düşme riskinin artmasıyla da ilişkilendirilmektedir.  Pek çok ülkede bebekler, yaşlılar, koyu tenli kişiler veya ciltlerini örtenlere D vitamini desteği tavsiye edilmektedir. Aşırı D vitamini tüketiminin ise kalp krizi riskini attırdığı ve böbrek taşına yol açtığı, kusma, kabızlık, iştah kaybı sağladığı bilinmektedir.

Kış günlerinde 25 dakika, sıcak yaz günlerinde 15-20 dakika güneş kremi sürmeden güneşe maruz kalmayı ihmal etmeyin.

.

HAKKIMIZDA

Fit Days Türkiye, akıllara takılan tüm sorulara yanıt bulmak için yayın hayatına merhaba dedi. Hayatımızın her anında zinde ve formda kalabilmek, doğru egzersizler yapabilmek, sağlıklı beslenme mutfağında oluşturulan tarifler ile farklı lezzetleri deneyimlemeniz için eğlenceli, bilgi dolu, keyifli ve dinamik içeriği ile artık sizlerle.

© Copyright 2017 - ALYA DANIŞMANLIK

Yukarı