Diyetisyenler

Ramazan’da Ölçüyü Kaçırmayın

Ramazan ayı neşesi ve bereketiyle , aynı zamanda da kalorileriyle ssofralarımıza geliyor. Hurma , güllaç , ramazan pidesi  derken ramazan lezzetlerine kapılıp  kontrolü elden bırakabiliyoruz. Oysa bu dönemde bedenimize dikkat edip bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmamız gerekiyor .

Sahura kalkmadan oruç tutmayın!!

  • Sahuru kahvaltı olarak düşünebiliriz. Tıpkı kahvaltıda olduğu gibi dengeli bir öğün olması önemli. Yumurta vazgeçilmezimiz olmalı çünkü en tok tutan besinlerin başında geliyor. Ayrıca uzun süre tokluk ve kan şekeri dengemiz için için mutlaka tam tane bir karbonhidrat kaynağını öğünümüze eklememiz gerekiyor. ( Çavdar veya tam buğday ekmeği ,yulaf ezmesi gibi )
  • Yedikten sonra hemen uyumamaya özen göstermek midemiz açısından büyük önem taşıyor.

İftar Vakti

  • Tam gün açlığın ardından kendimiz kontrol etmek zor olsa da iftarda yiyeceklerimiz çok önemli. Orucumuzu bir hurma ve serin bir bardak su ile açtıktan sonra 5 -10 dakika bekleyip sonrasında yemeğe geçebiliriz. Böylece hem kan şekerimizi dengeler hem de midemizi rahatlatmış oluruz. Özellikle gastrit ,ülser ,reflü gibi mide rahatsızlıkları olanlar için bu bekleme süresi çok çok daha önemli.
  • Yemeğe az bir çorba ile devam edip dengeli bir tabak ile sonladırabiliriz. İftarda ne kadar yavaş yersek, çok çiğnersek ve yemek süremizi ne kadar uzatırsak o kadar karlıyız demektir. Bu davranış kilo kontrolünü sağlamada da bize yardımcı olacak

Sıvı tüketimine dikkat !!

  • Vücudumuzun yeterli sıvı alması, sağlığımız açısından çok önemli. Yaz aylarında olmamız terleme ile kaybettiğimiz sıvı miktarını da arttıracak. İftardan sahura kadar, midemizi zorlamadan, yavaş yavaş ve sürekli su tüketmemiz çok önemli. Aksi taktirde gün içerisinde aşırı susuzluk, tansiyon dengesizlikleri, konsantrasyon sorunu gibi bir çok dururumla karşı karşıya kalacağız.

Tatlılara Dikkat !!

  • Koca bir günü aç geçirdikten sonra tatlılar gözümüze elbette cazip gelecek. Küçük bir öneri tatlıları sofraya koymayalım. Yemeğimizi yavaş şekilde yiyip bitirdikten 1 saat sonra küçük bir porsiyon olarak ayrıca tüketelim.
  • Baklava, kadayıf gibi şerbetli tatlılar yerine, küçük porsiyon sütlü tatlıları tercih etmek en güzeli.
  • Tatlıyı haftada 1 veya 2 gün ile kısıtlayıp, diğer günlerde taze meyve tüketmek en güzeli. Meyveler lif içeriği ile sindirimimize destek olurken tatlı ihtiyacımızı da giderecek.

İbadetlerimizin amacını unutmadığımız, daha sakin daha anlayışlı insana ve doğaya daha saygılı olduğumuz,  ihtiyacımızdan fazla fazla tüketerek dünya kaynaklarını ve başkalarının hakkını tüketmediğimiz bir ramazan ayı geçirmek dileğiyle herkese Hayırlı Ramazanlar…

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

HAKKIMIZDA

Fit Days Türkiye, akıllara takılan tüm sorulara yanıt bulmak için yayın hayatına merhaba dedi. Hayatımızın her anında zinde ve formda kalabilmek, doğru egzersizler yapabilmek, sağlıklı beslenme mutfağında oluşturulan tarifler ile farklı lezzetleri deneyimlemeniz için eğlenceli, bilgi dolu, keyifli ve dinamik içeriği ile artık sizlerle.

© Copyright 2017 - ALYA DANIŞMANLIK

Yukarı