Uzmanlar

Spor Yaparken Sakatlanmayın

Acil kilo vermek için, özellikle bahar aylarında insanlar spor salonlarına, açık alanlara hücum eder. Ancak, uzun kış ayları boyunca hareketsiz bir yaşam tarzı sürülmüşse, spor faydadan çok zarar getirebilir. Egzersiz yaparken, yürürken bileğiniz burkulabilir, ağırlık kaldırırken eklemleriniz, koşarken de kaslarınız zarar görebilir. Kas çekilmesi, zorlanması, ayak bileği burkulması, omuz yaralanmaları, diz yaralanmaları gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Kalp rahatsızlığınız varsa aşırı yüklenmeden kaynaklanan spazm ya da kriz geçirebilirsiniz.

Spor öncesi ve sonrası ısınma-soğuma önemli mi?

Evet bu altın kuraldır. Egzersize başlamadan önce ısınmak gereklidir. Çünkü ısınmadan başlayan egzersiz hareketleri kaslarınıza ağır gelebilir. Kas çekilmesi, zorlanması hatta yırtılması bile gelişebilir. Bu nedenle spora başlamadan önce 5-10 dakika, bisiklete binebilir, ip atlayabilir ya da tempolu yürüyebilirsiniz. Egzersiz bittikten sonra birden durmak da zararlıdır. Bacak açma, kol germe, cenin pozisyonu alma gibi rahatlatıcı esneme hareketleri yaparak sakatlanma riskini düşürmüş olursunuz.

Sakatlanmamak için ne yapmalı?
  • Egzersiz öncesinde de, sonrasında da, hatta sırasında da su içmelisiniz. Bu nedenle egzersiz yapacağınız zaman mutlaka yanınızda yarım litre su bulundurun. Egzersizden 10 dakika önce ve sonra büyük birer bardak su için. Bu sizin egzersiz sırasında kaybettiğiniz suyu karşılayacak, kaslarınızın çok daha esnek olmasını sağlayacaktır.
  • Egzersiz yaparken doğru elbiseler seçmek de önemlidir. Hava alan, pamuklu ve vücut tipine uygun kıyafetler seçilmelidir.
  • Sabah 6-8 arası ve öğleden sonra 4-7 arası spor için en uygun saatlerdir.
  • Eğimli yerlerde yürümek ya da sürekli merdiven çıkmak da sizi sakatlayabilir. Yürüyüş bantlarında eğimli koşmaktan kaçının; eğim diz, kalça ve belde sorunlar çıkarabilir.

Medline Sorumlu Müdürü

Dr. Koray Akay

.

HAKKIMIZDA

Fit Days Türkiye, akıllara takılan tüm sorulara yanıt bulmak için yayın hayatına merhaba dedi. Hayatımızın her anında zinde ve formda kalabilmek, doğru egzersizler yapabilmek, sağlıklı beslenme mutfağında oluşturulan tarifler ile farklı lezzetleri deneyimlemeniz için eğlenceli, bilgi dolu, keyifli ve dinamik içeriği ile artık sizlerle.

© Copyright 2017 - ALYA DANIŞMANLIK

Yukarı